Kot Ragdoll

 Ciekawski ragdoll jest prawdziwym unikatem wśród kotów. Ze swoją silną, birmańskopodobną budową i zdeterminowanym spojrzeniem zdaje się być zawsze o krok przed Tobą. Łatwo wybaczy Ci, że myślisz o nim jak o zwykłym długowłosym, radośnie spełniającym swe codzienne obowiązki zwierzaku. Różnicę dostrzeżesz momentalnie, gdy tylko weźmiesz go na ręce – zwierzę rozluźni wszystkie mięśnie i stanie się słabą i bezwładną marionetką – tak jak szmaciana lalka, od której pochodzi jego nazwa (ang. ragdoll – ‚szmaciana lalka’).

   Gatunek został odkryty przez kontrowersyjną postać – Ann Baker, która prowadziła schronisko Raggedy Ann w Riverside, w Kalifornii. Skrzyżowała swojego białego kota z gatunku pers angora o imieniu Josephine z kotem burmańskim, należącym do sąsiada. Otrzymane kocięta miały zadziwiającą umiejętność zwiotczania mięśni. Prawdziwy powód tego fenomenu pozostaje tajemnicą, jednak Ann Baker – barwna postać, z dość abstrakcyjnym pojęciem o życiu – twierdziła, iż ma to związek z wypadkiem samochodowym, który przeszła Josephine. Podczas leczenia, któremu została poddana, podstępni rządowi naukowcy mieli podobno majstrować przy jej kodzie genetycznym. Historia ze zmyślonymi facetami w czerni jest równie prawdopodobna, jak późniejsze stwierdzenie Baker, iż koty ragdoll reprezentują połączenie ludzi i obcych form życia.

   Na szczęście dla potencjalnych właścicieli tego gatunku żaden z kotów nie ma takich dziwacznych pomysłów, jak ich pierwotna właścicielka. Ragdoll należy do najspokojniejszych i najlepiej ułożonych ras ze wszystkich udomowionych zwierząt. To niewymagający, tolerancyjny i niezwykle łagodny kot. Zwierzęta te idealnie nadają się na domowych pupilków ze względu na swój spokojny charakter. Są niezwykle popularne wśród dzieci, które uwielbiają brać je na ręce.

Ciekawostka

Dwaj bohaterowie dziecięcego programu telewizyjnego BBC, zatytułowanego Blue PeterSocks i Cookie – to koty rasy ragdoll. Socks dołączył do programu w styczniu 2007 r., zaś Cookie zadebiutował w nim później.

Kot Ragdoll

Miejsce pochodzenia         Stany Zjednoczone

Początki rasy                     lata 60. XX w.

Inna nazwa                        ragamuffin

Waga                                 4,5-9 kg

Długość życia                     10-12 lat

Charakter                          dobrze ułożony i łagodny

 

źródło: książka pt. „KOTY” autor książki: Jon Stroud

Ragdoll

 

 

 

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.