Kot Syberyjski

Pierwszy kot syberyjski pokazany został na wystawie w Leningradzie w marcu 1987 r. Gatunek oficjalnie zatwierdzono następnego roku dzięki standardom osiągniętym przez dwie hodowczynie: Olgę Mironową i Olgę Frołową. Na wystawie w Moskwie w 1989 r. wystąpiło aż 13 kotów tego gatunku – wtedy nowo powstała Radziecka  Federacja Kotów przyznała kotu syberyjskiemu certyfikat z numerem 1. Koty te po raz pierwszy zaprezentowano w Europie i Stanach Zjednoczonych w latach 90. XX w., chociaż do Wielkiej Brytanii przybyły dopiero w 2002 r., gdy sprowadzono pierwsze okazy z Ameryki. 

Ciekawostka

Uważa się, że koty syberyjskie są antyalergiczne i zostały wyhodowane z myślą o właścicielach, którzy reagują kichaniem na kontakt z kocią sierścią.

Domowy ulubieniec, niezwykle wesoły, uczuciowy i lojalny. Potrafi bardzo przywiązać  się do właściciela i podążać za nim krok w krok, wszędzie, gdzie tylko się da. Często opisywany jest jako kot o psim usposobieniu, ponieważ lubi spacery na smyczy, pływanie, a nawet podróże samochodem.

Kot Syberyjski

Miejsce pochodzenia: Rosja

Początki rasy: początek XII w.

Inna nazwa: syberyjski kot leśny

Waga: 4, 5 – 9 kg

Długość życia: 12 – 15 lat

Charakter: lojalny, o psim charakterze

Kot-Syberyjski2.jpg

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.